Vicor Corporation V375C24M75BL2
V375C24M75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24M75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V375C24M75BL2.pdf
Availability of V375C24M75BL2
QUANTITY
V375C24M75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24M75BL2
Internal Part NumberEIS-V375C24M75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24M75BL2
Related LinksV375C2, V375C24M75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24M75BL2 Details Description
Related parts for V375C24M75BL2
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
IGBT BOOST CHOP 1200V 60A SOT227 datasheet.pdf
FLOATING SHEAR FRONT datasheet.pdf
CIRCUIT/CONN FPC CBL LTE 25MM datasheet.pdf