Vicor Corporation V375C24T150BL
V375C24T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C24T150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24T150BL.pdf
Availability of V375C24T150BL
QUANTITY
V375C24T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24T150BL
Internal Part NumberEIS-V375C24T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24T150BL
Related LinksV375C2, V375C24T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24T150BL Details Description
Related parts for V375C24T150BL
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RING INSULKRIMP H/D TAPED datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
MOUNTING PLATE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.11M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf