Vicor Corporation V375C24T150BL
V375C24T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C24T150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24T150BL.pdf
Availability of V375C24T150BL
QUANTITY
V375C24T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24T150BL
Internal Part NumberEIS-V375C24T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24T150BL
Related LinksV375C2, V375C24T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24T150BL Details Description
Related parts for V375C24T150BL
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE REC 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8HSOP datasheet.pdf
IC SW USB/AUDIO DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf