Vicor Corporation V375C28C75B3
V375C28C75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28C75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28C75B3.pdf
Availability of V375C28C75B3
QUANTITY
V375C28C75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28C75B3
Internal Part NumberEIS-V375C28C75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28C75B3
Related LinksV375C2, V375C28C75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28C75B3 Details Description
Related parts for V375C28C75B3
CAP CER 12PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 22-26 A datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1000CPR 4MM datasheet.pdf
JACK .015-.025".248"L SLD MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf