Vicor Corporation V375C28C75BS3
V375C28C75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28C75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28C75BS3.pdf
Availability of V375C28C75BS3
QUANTITY
V375C28C75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28C75BS3
Internal Part NumberEIS-V375C28C75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28C75BS3
Related LinksV375C2, V375C28C75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28C75BS3 Details Description
Related parts for V375C28C75BS3
RECT BRIDGE SGL PHASE 12A W/OPT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM09S/AE09M/CFM09S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 160A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf