Vicor Corporation V375C28E75BL2
V375C28E75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28E75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28E75BL2.pdf
Availability of V375C28E75BL2
QUANTITY
V375C28E75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28E75BL2
Internal Part NumberEIS-V375C28E75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28E75BL2
Related LinksV375C2, V375C28E75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28E75BL2 Details Description
Related parts for V375C28E75BL2
SWITCH MINI SPDT PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 820MA 367 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET RF TO220AB TO220AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-225-2-3200L 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
PLUG RWE 3.81MM EMATE-E1 GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A LPT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf