Vicor Corporation V375C2E50BF3
V375C2E50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C2E50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2E50BF3.pdf
Availability of V375C2E50BF3
QUANTITY
V375C2E50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2E50BF3
Internal Part NumberEIS-V375C2E50BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2E50BF3
Related LinksV375C2, V375C2E50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2E50BF3 Details Description
Related parts for V375C2E50BF3
INVERTER 80-120CM2 FOR EL LAMP datasheet.pdf
CONN RING 6AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf