Vicor Corporation V375C2H50BS2
V375C2H50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C2H50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2H50BS2.pdf
Availability of V375C2H50BS2
QUANTITY
V375C2H50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2H50BS2
Internal Part NumberEIS-V375C2H50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2H50BS2
Related LinksV375C2, V375C2H50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2H50BS2 Details Description
Related parts for V375C2H50BS2
IC 3.3/1.8V/ADJ TPL MONIT 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
LABEL TT S LAM WHT .5 X 1.437" datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 160.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 3/8" CERMET TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf