Vicor Corporation V375C36H75BS2
V375C36H75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C36H75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36H75BS2.pdf
Availability of V375C36H75BS2
QUANTITY
V375C36H75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36H75BS2
Internal Part NumberEIS-V375C36H75BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36H75BS2
Related LinksV375C3, V375C36H75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36H75BS2 Details Description
Related parts for V375C36H75BS2
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 20.3A 2 MOHM SMD datasheet.pdf