Vicor Corporation V375C36M75BL
V375C36M75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C36M75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36M75BL.pdf
Availability of V375C36M75BL
QUANTITY
V375C36M75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36M75BL
Internal Part NumberEIS-V375C36M75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36M75BL
Related LinksV375C3, V375C36M75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36M75BL Details Description
Related parts for V375C36M75BL
IC VIDEO AMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V 5SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 85.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.115A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
ASSY, CAP, 6 POS, AMPSEAL 16, VO datasheet.pdf