Vicor Corporation V375C36M75BN2
V375C36M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C36M75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36M75BN2.pdf
Availability of V375C36M75BN2
QUANTITY
V375C36M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36M75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C36M75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36M75BN2
Related LinksV375C3, V375C36M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36M75BN2 Details Description
Related parts for V375C36M75BN2
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 16TSSOP datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf