Vicor Corporation V375C3V3C75BL
V375C3V3C75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3C75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3C75BL.pdf
Availability of V375C3V3C75BL
QUANTITY
V375C3V3C75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3C75BL
Internal Part NumberEIS-V375C3V3C75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3C75BL
Related LinksV375C3, V375C3V3C75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3C75BL Details Description
Related parts for V375C3V3C75BL
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 12.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
7 POS EP 2.5 HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270K OHM 0302 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf