Rubycon 400LSG2700MEFC64X119
400LSG2700MEFC64X119 picture photo
Mfg. Part Number
400LSG2700MEFC64X119
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
400LSG2700MEFC64X119.pdf
Availability of 400LSG2700MEFC64X119
QUANTITY
400LSG2700MEFC64X119 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LSG2700MEFC64X119
Internal Part NumberEIS-400LSG2700MEFC64X119
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSG
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.803" (122.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LSG2700MEFC64X119
Related Links400LSG2700, 400LSG2700MEFC64X119 Datasheet, Rubycon Distributor
400LSG2700MEFC64X119 Details Description
Related parts for 400LSG2700MEFC64X119
CRIMPER HDTV BNC/TNC RG174/59/62 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf