Vicor Corporation V375C3V3C75BL3
V375C3V3C75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3C75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3C75BL3.pdf
Availability of V375C3V3C75BL3
QUANTITY
V375C3V3C75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3C75BL3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3C75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3C75BL3
Related LinksV375C3V, V375C3V3C75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3C75BL3 Details Description
Related parts for V375C3V3C75BL3
RES SMD 57.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
MINIPRO TEST CLIP BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf