Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BTC10R0
RNCS0603BTC10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BTC10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BTC10R0.pdf
Availability of RNCS0603BTC10R0
QUANTITY
RNCS0603BTC10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BTC10R0
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BTC10R0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BTC10R0
Related LinksRNCS060, RNCS0603BTC10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BTC10R0 Details Description
Related parts for RNCS0603BTC10R0
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABINET ALUM BLUE 11"L X 8.31"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POWER MANAGE XSCALE 40-TQFN datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SLIDE BOLT RT HND TL4024 (YEL) datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
TXRX PHY 10/100 3.3V 32MLF datasheet.pdf
381MM EURO HDR VERT DUAL ROW 10C datasheet.pdf