Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-14-35PA(014)
SJT00RT-14-35PA(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-14-35PA(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-14-35PA(014).pdf
Availability of SJT00RT-14-35PA(014)
QUANTITY
SJT00RT-14-35PA(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-14-35PA(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-14-35PA(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-14-35PA(014)
Related LinksSJT00RT-14, SJT00RT-14-35PA(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-14-35PA(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-14-35PA(014)
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
BASE TYPE2 ARRESTERS DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf