Vicor Corporation V375C3V3C75BS
V375C3V3C75BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3C75BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3C75BS.pdf
Availability of V375C3V3C75BS
QUANTITY
V375C3V3C75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3C75BS
Internal Part NumberEIS-V375C3V3C75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3C75BS
Related LinksV375C3, V375C3V3C75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3C75BS Details Description
Related parts for V375C3V3C75BS
CONN HEADER R/A SGL 16POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 125VAC 4DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V datasheet.pdf
IC FPGA 303 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 454MA 900 MOHM datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M PF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PLUG INLINE 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf