Vicor Corporation V375C3V3E50BN3
V375C3V3E50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3E50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3E50BN3.pdf
Availability of V375C3V3E50BN3
QUANTITY
V375C3V3E50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3E50BN3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3E50BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3E50BN3
Related LinksV375C3V, V375C3V3E50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3E50BN3 Details Description
Related parts for V375C3V3E50BN3
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 1700V 24A 250W TO268 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 5.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A datasheet.pdf