Vicor Corporation V375C3V3M50BL3
V375C3V3M50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3M50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3M50BL3.pdf
Availability of V375C3V3M50BL3
QUANTITY
V375C3V3M50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3M50BL3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3M50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3M50BL3
Related LinksV375C3V, V375C3V3M50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3M50BL3 Details Description
Related parts for V375C3V3M50BL3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 70POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
750 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf