Aries Electronics, Inc. 11-0513-11H
11-0513-11H picture photo
Mfg. Part Number
11-0513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD
Datasheet Download
11-0513-11H.pdf
Availability of 11-0513-11H
QUANTITY
11-0513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 11-0513-11H
Internal Part NumberEIS-11-0513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series0513
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)11 (1 x 11)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11-0513-11H
Related Links11-05, 11-0513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
11-0513-11H Details Description
Related parts for 11-0513-11H
STEPPER MOTOR 12VDC 7.5DEG UNI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf