Vicor Corporation V375C3V3T50BF3
V375C3V3T50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3T50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3T50BF3.pdf
Availability of V375C3V3T50BF3
QUANTITY
V375C3V3T50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3T50BF3
Internal Part NumberEIS-V375C3V3T50BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3T50BF3
Related LinksV375C3V, V375C3V3T50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3T50BF3 Details Description
Related parts for V375C3V3T50BF3
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf