Vicor Corporation V375C3V3T50BS
V375C3V3T50BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3T50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3T50BS.pdf
Availability of V375C3V3T50BS
QUANTITY
V375C3V3T50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3T50BS
Internal Part NumberEIS-V375C3V3T50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3T50BS
Related LinksV375C3, V375C3V3T50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3T50BS Details Description
Related parts for V375C3V3T50BS
JUMPER-H1505TR/A2015G/X 10" datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.25" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1.90MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
A22TK-2LR-03-K02 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf