Vicor Corporation V375C48C75BS2
V375C48C75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48C75BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48C75BS2.pdf
Availability of V375C48C75BS2
QUANTITY
V375C48C75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48C75BS2
Internal Part NumberEIS-V375C48C75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48C75BS2
Related LinksV375C4, V375C48C75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48C75BS2 Details Description
Related parts for V375C48C75BS2
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 25A 240V datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.125" datasheet.pdf
D4SL-N4RFG-D4N datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf