Vicor Corporation V375C48H150BN3
V375C48H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48H150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48H150BN3.pdf
Availability of V375C48H150BN3
QUANTITY
V375C48H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48H150BN3
Internal Part NumberEIS-V375C48H150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48H150BN3
Related LinksV375C48, V375C48H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48H150BN3 Details Description
Related parts for V375C48H150BN3
CONV DC-DC 50W 48VIN 5V POS-EN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 6BIT LP 2WIRE SER SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf