Vicor Corporation V375C48M75BG3
V375C48M75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48M75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48M75BG3.pdf
Availability of V375C48M75BG3
QUANTITY
V375C48M75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48M75BG3
Internal Part NumberEIS-V375C48M75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48M75BG3
Related LinksV375C4, V375C48M75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48M75BG3 Details Description
Related parts for V375C48M75BG3
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-360 datasheet.pdf
PB ACCESSORY datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES KILOGRAMS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf