Vicor Corporation V375C48T75BL
V375C48T75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C48T75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V375C48T75BL.pdf
Availability of V375C48T75BL
QUANTITY
V375C48T75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48T75BL
Internal Part NumberEIS-V375C48T75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48T75BL
Related LinksV375C4, V375C48T75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48T75BL Details Description
Related parts for V375C48T75BL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR AC 10A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
COMBO-D 47C1 PIN RA datasheet.pdf
CABLE HDMI-M TO DVI-M 3' GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf