Vicor Corporation V375C5C50BG2
V375C5C50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5C50BG2.pdf
Availability of V375C5C50BG2
QUANTITY
V375C5C50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C50BG2
Internal Part NumberEIS-V375C5C50BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C50BG2
Related LinksV375C5, V375C5C50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C50BG2 Details Description
Related parts for V375C5C50BG2
WASHER FLAT #6 FIBRE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220AB datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf