Vicor Corporation V375C5T50B
V375C5T50B picture photo
Mfg. Part Number
V375C5T50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5T50B.pdf
Availability of V375C5T50B
QUANTITY
V375C5T50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5T50B
Internal Part NumberEIS-V375C5T50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5T50B
Related LinksV375C, V375C5T50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5T50B Details Description
Related parts for V375C5T50B
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PIN .025" SQUARE WIRE WRAP .515" datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 8POS .100 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 15POS 1MM R/A datasheet.pdf