Vicor Corporation V375C5T50B3
V375C5T50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5T50B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5T50B3.pdf
Availability of V375C5T50B3
QUANTITY
V375C5T50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5T50B3
Internal Part NumberEIS-V375C5T50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5T50B3
Related LinksV375C, V375C5T50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5T50B3 Details Description
Related parts for V375C5T50B3
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 5.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
FUSE 1250A 1100V 3BKN/90 AR datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR T 1750-A 120-A 62 datasheet.pdf
IC EXCALIBUR ARM 672FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf