Vicor Corporation V375C8T100B
V375C8T100B picture photo
Mfg. Part Number
V375C8T100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8T100B.pdf
Availability of V375C8T100B
QUANTITY
V375C8T100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8T100B
Internal Part NumberEIS-V375C8T100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8T100B
Related LinksV375C, V375C8T100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8T100B Details Description
Related parts for V375C8T100B
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.1A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4265 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf