Littelfuse V390CH8S
V390CH8S picture photo
Mfg. Part Number
V390CH8S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 354V 250A 2-SMD
Datasheet Download
V390CH8S.pdf
Availability of V390CH8S
QUANTITY
V390CH8S Order Process
Ship out your order
Specifications of V390CH8S
Internal Part NumberEIS-V390CH8S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCH
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)354V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Energy7.0J
Package / Case2-SMD, No Lead
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V390CH8S
Related LinksV390, V390CH8S Datasheet, Littelfuse Distributor
V390CH8S Details Description
Related parts for V390CH8S
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.827" DIA BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (E-658-12X) datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf