Littelfuse V39ZC6PX2855
V39ZC6PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZC6PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
V39ZC6PX2855.pdf
Availability of V39ZC6PX2855
QUANTITY
V39ZC6PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZC6PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZC6PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy7.2J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZC6PX2855
Related LinksV39ZC6, V39ZC6PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZC6PX2855 Details Description
Related parts for V39ZC6PX2855
RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
ICL 30 OHM 5% 250MA 5.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LED DISPLAY datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf