Littelfuse V39ZC6PX2855
V39ZC6PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZC6PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM
Datasheet Download
V39ZC6PX2855.pdf
Availability of V39ZC6PX2855
QUANTITY
V39ZC6PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZC6PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZC6PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy7.2J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZC6PX2855
Related LinksV39ZC6, V39ZC6PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZC6PX2855 Details Description
Related parts for V39ZC6PX2855
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf