Littelfuse V39ZS3PX2855
V39ZS3PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V39ZS3PX2855
Brief Description
VARISTOR 35V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V39ZS3PX2855.pdf
Availability of V39ZS3PX2855
QUANTITY
V39ZS3PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V39ZS3PX2855
Internal Part NumberEIS-V39ZS3PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)35.1V
Varistor Voltage (Typ)39V
Varistor Voltage (Max)42.9V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts31VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V39ZS3PX2855
Related LinksV39ZS3, V39ZS3PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V39ZS3PX2855 Details Description
Related parts for V39ZS3PX2855
FIXED IND 180UH 190MA 2.7 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
CONN JACK 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf