Vishay Semiconductor/Diodes Division V40150C-E3/4W
V40150C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V40150C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Datasheet Download
V40150C-E3/4W.pdf
Availability of V40150C-E3/4W
QUANTITY
V40150C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V40150C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-V40150C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V40150C-E3/4W
Related LinksV40150, V40150C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V40150C-E3/4W Details Description
Related parts for V40150C-E3/4W
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS TIN SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 200MA DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65288 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf