Vishay Semiconductor/Diodes Division V40170C-M3/4W
V40170C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V40170C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220
Datasheet Download
V40170C-M3/4W.pdf
Availability of V40170C-M3/4W
QUANTITY
V40170C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V40170C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V40170C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 170V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V40170C-M3/4W
Related LinksV40170, V40170C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V40170C-M3/4W Details Description
Related parts for V40170C-M3/4W
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 21A QC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf