Littelfuse V420LU40BPX2855
V420LU40BPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V420LU40BPX2855
Brief Description
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V420LU40BPX2855.pdf
Availability of V420LU40BPX2855
QUANTITY
V420LU40BPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V420LU40BPX2855
Internal Part NumberEIS-V420LU40BPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)610V
Varistor Voltage (Typ)665V
Varistor Voltage (Max)720V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V420LU40BPX2855
Related LinksV420LU4, V420LU40BPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V420LU40BPX2855 Details Description
Related parts for V420LU40BPX2855
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK LOW PROFILE BLK TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf