| Internal Part Number | EIS-V460LS7PX2855 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 643.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 715V | |
| Varistor Voltage (Max) | 786.5V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 460VAC | |
| Maximum DC Volts | 615VDC | |
| Energy | 37J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |