Vicor Corporation V48A12E500B3
V48A12E500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12E500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12E500B3.pdf
Availability of V48A12E500B3
QUANTITY
V48A12E500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12E500B3
Internal Part NumberEIS-V48A12E500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12E500B3
Related LinksV48A12, V48A12E500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12E500B3 Details Description
Related parts for V48A12E500B3
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 7NS 100TQFP datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 8.87M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 14NS 256FPBGA datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf