Vicor Corporation V48A12M500BG2
V48A12M500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12M500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12M500BG2.pdf
Availability of V48A12M500BG2
QUANTITY
V48A12M500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12M500BG2
Internal Part NumberEIS-V48A12M500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W