Vicor Corporation V48A12M500BG3
V48A12M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12M500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12M500BG3.pdf
Availability of V48A12M500BG3
QUANTITY
V48A12M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12M500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A12M500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12M500BG3
Related LinksV48A12, V48A12M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12M500BG3 Details Description
Related parts for V48A12M500BG3
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.58KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
THERMOELECT datasheet.pdf
26500 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V 250 kSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf