Vicor Corporation V48A12M500BS
V48A12M500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A12M500BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12M500BS.pdf
Availability of V48A12M500BS
QUANTITY
V48A12M500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12M500BS
Internal Part NumberEIS-V48A12M500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12M500BS
Related LinksV48A12, V48A12M500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12M500BS Details Description
Related parts for V48A12M500BS
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf