Vicor Corporation V48A12T500BF3
V48A12T500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12T500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12T500BF3.pdf
Availability of V48A12T500BF3
QUANTITY
V48A12T500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12T500BF3
Internal Part NumberEIS-V48A12T500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12T500BF3
Related LinksV48A12, V48A12T500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12T500BF3 Details Description
Related parts for V48A12T500BF3
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPDT 42TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED XPE 630NM RED 62LM SMD datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 16 PO datasheet.pdf