Vicor Corporation V48A15C500BG
V48A15C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A15C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15C500BG.pdf
Availability of V48A15C500BG
QUANTITY
V48A15C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15C500BG
Internal Part NumberEIS-V48A15C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15C500BG
Related LinksV48A15, V48A15C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15C500BG Details Description
Related parts for V48A15C500BG
IC REG BOOST 3V 0.1A SOT89-5 datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG P-G datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 300W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf