Vicor Corporation V48A24C500BN2
V48A24C500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24C500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24C500BN2.pdf
Availability of V48A24C500BN2
QUANTITY
V48A24C500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24C500BN2
Internal Part NumberEIS-V48A24C500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24C500BN2
Related LinksV48A24, V48A24C500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24C500BN2 Details Description
Related parts for V48A24C500BN2
FIXED IND 27UH 1.6A 140 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PROFILE FOR SS-SB MARKER 1M datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 8AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE GRN 8C datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 18A 35V D2PAK datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf