Vicor Corporation V48A24E500B2
V48A24E500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24E500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24E500B2.pdf
Availability of V48A24E500B2
QUANTITY
V48A24E500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24E500B2
Internal Part NumberEIS-V48A24E500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24E500B2
Related LinksV48A24, V48A24E500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24E500B2 Details Description
Related parts for V48A24E500B2
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.55"L X 3.57"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 15BIT 65MSPS 56-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 6USMD datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 68 OHM 0504 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 3.345A 34 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf