Vicor Corporation V48A24H500BG2
V48A24H500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24H500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24H500BG2.pdf
Availability of V48A24H500BG2
QUANTITY
V48A24H500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24H500BG2
Internal Part NumberEIS-V48A24H500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24H500BG2
Related LinksV48A24, V48A24H500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24H500BG2 Details Description
Related parts for V48A24H500BG2
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf