Vicor Corporation V48A24M500BG
V48A24M500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A24M500BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24M500BG.pdf
Availability of V48A24M500BG
QUANTITY
V48A24M500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24M500BG
Internal Part NumberEIS-V48A24M500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24M500BG
Related LinksV48A24, V48A24M500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24M500BG Details Description
Related parts for V48A24M500BG
IC DUAL FET LV BUS SWITCH 8TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 25.9X15X9.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 988POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 400MA 1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 210MA 1.9 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf