Vicor Corporation V48A24T500B
V48A24T500B picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500B.pdf
Availability of V48A24T500B
QUANTITY
V48A24T500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500B
Internal Part NumberEIS-V48A24T500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500B
Related LinksV48A2, V48A24T500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500B Details Description
Related parts for V48A24T500B
IC OPAMP GP 1.45GHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
JUMPER QL2 SAKG 40/35 2POS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 440MA 648 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 50MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf