Vicor Corporation V48A24T500BG3
V48A24T500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500BG3.pdf
Availability of V48A24T500BG3
QUANTITY
V48A24T500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A24T500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500BG3
Related LinksV48A24, V48A24T500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500BG3 Details Description
Related parts for V48A24T500BG3
TRIMMER 200 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V 5DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2.8MM RECP,UNSEAL,14-16AWG,REV datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CREE WIDE datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf